Sny

Janusz Koryl

SNY

Wydawnictwo: Dreams
Data: 2011
Stron: 142Janusz Koryl to poeta, prozaik i autor reportaży. Debiutował w roku 1985 zbiorem wierszy „Uśmierzanie źródeł”, do tej pory wydał kilkanaście książek poetyckich m.in. „Kłopoty z nicością”, „Siatka na motyle” oraz dwie powieści „Zegary idą do nieba” i „Śmierć nosorożca”. W swojej kolejnej książce autor straszy nieuchronnym losem i zmusza swoich bohaterów do walki z czasem.

Dyniów to małe miasteczko, niestety ostatnimi czasy dochodzi w nim do kilku tragicznych wypadków. Zdarzenia budzą w mieszkańcach lekki niepokój, jednak kiedy zostaje znalezione ciało zamordowanej młodej kobiety, niepokój zamienia się w panikę. Do akcji wkracza miejscowa policja, w trakcie dochodzenia na jaw wychodzi zaskakujące odkrycie. Jak się okazuje, miejscowy proboszcz ma sny w których z wielką dokładnością przedstawiony jest scenariusz makabrycznych sytuacji. Od tej pory zeszyt w którym ksiądz zapisywał koszmarne obrazy staje się numerem jeden, a policja robi wszystko aby zapobiec kolejnym śmiertelnym wypadkom.

Sny” to przejmująca historia. Od samego początku wsiąkłam w nią całą sobą. Wizja proroczych snów przerażała mnie, nie mniej niż proboszcza Dyniowa. Sam fakt, istnienia tego typu koszmarów, straszy i zmusza do zastanowienia się nad tym czy los jest kwestią przypadku czy przeznaczenia.
Powieść zaliczana jest do literatury sensacyjnej. Według mnie, mamy do czynienia z bardzo dobrą fabułą obyczajową, przyprawioną grozą i kryminalnym tłem. W swojej książce Janusz Koryl po mistrzowsku dopracował historię, mało tego, właściwie stopniowane napięcie powoduje, że „Sny” czyta się wyśmienicie.
Z racji tego, że autor z wykształcenia jest polonistą, to w jego tekście nie znajdziemy żadnych gaf, opowieść napisana jest sprawnie, posiada ciekawą konstrukcję, wszystko ma swoje właściwe miejsce, ta książka jest jak dobrze skomponowany utwór muzyczny.
Sny” rozpoczynają się mocnym akcentem i takim też się kończą, w opisywanej historii nie brakuje zaskakujących wydarzeń, akcji powodującej stany nerwicowe i oryginalnych postaci. Każdy z bohaterów jest czytelnikowi dokładnie przybliżony, poznajemy jego życie oraz marzenia, przez co dotkliwej odczuwamy jego dolę.

Powieść Koryla to niewielka książka, którą spokojnie da się przeczytać w ciągu godziny. W takiej sytuacji można zadać sobie pytanie, co też taka pozycja, oprócz ciekawej fabuły w sobie ma?, ano dużo ma. Autor pokazał klasę, przedstawiając mentalność mieszkańców prowincji, mało etyczne działania prasy, sprawnie zobrazował „bum informacyjny”, kiedy to wszyscy żyją miejscowymi wieściami powodując popłoch, a także jego wyciszenie oraz powrót do szarej rzeczywistości. Oprócz tego ukazał drzemiące w niektórych ludziach demony, które budzą się w najmniej spodziewanym momencie, jak również zobrazował przewrotność życia, które jak złośliwy chochlik czeka na moment w którym nadepniemy mu na odcisk.
Sny” to lektura jak najbardziej godna uwagi, wzbudzająca maksimum emocji oraz fundująca ciekawą polemiką na temat życia i śmierci. Polecam

Moja ocena 5+/6

Book Trailer "Sny" 

17 komentarzy:

 1. Zapowiada się świetnie.Na pewno się rozejrzę, bo czuję, że spodoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo... No i zaciekawiłaś mnie straszliwie. Muszę przeczytać:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę, po prostu muszę się za nią zabrać:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka jest świetna, treść także zapowiada się obiecująco, dlatego bardzo chętnie w wolnej chwili rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszę same pochlebne opinie na jej temat i mam coraz większą ochotę na nią.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze tego autora, ale wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się bardzo ciekawie! Chciałabym przeczytać,mam nadzieję,że będę miała taką okazję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mery książka ma w moc, na pewno się spodoba.

  Kasandra cieszy mnie, polecam :)

  Maruda007 no skoro musisz, to nie będę Cie blokować :D. Pozdrawiam :)

  cyrysia Książka jest naprawdę dobrą lekturą i szkoda ją przegapić.

  Edyta Wcale nie dziwią mnie same dobre opinie, bo książka bardzo pozytywnie zaskakuje. Pozdrawiam :)

  tetiisheri no ba, całe życie przed Tobą :)
  Miravelle Na pewno okazja się nadarzy a jak nie to wystarczy szczęściu lekko pomóc ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj, ciekawie to zabrzmiało. Ksiądz z proroczymi snami... Może być mrooocznie, dodaję do planów czytelniczych

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję się oficjalnie zachęcona do tej lektury! Trzeba będzie się za nią rozejrzeć...:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się intrygująco - chętnie się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeżeli kiedyś na nią wpadnę to przeczytam z wielką chęcią!

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę, że Tobie też się książka podobała :) A nie denerwuje Cię, że nie wiadomo dlaczego ksiądz postąpił tak, a nie inaczej?

  OdpowiedzUsuń
 14. Dusia bardziej niż mrocznie jest niespokojnie.

  Isadora Koniecznie!. Pozdrawiam :)

  Catalina polecam :)

  Irytacja szczerze polecam :)

  Dosiak Szczerze to nie bardzo wiem co masz do zarzucenia proboszczowi :). Żeby za dużo nie napisać... Na początku mnie lekko irytował, bo uważałam, że pewne rzeczy powinien inaczej załatwić, ale później postawiłam się w jego sytuacji i stwierdziła, że nie ma lekko. Mając tego typu sny, co tak naprawdę można zrobić?. W teorii wszystko jest łatwiejsze, w praktyce już nie. Nie czepiam się księdza, policji, zrobili tyle ile mogli, ale oczywiście to tylko moje odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. O lubię takie powieści z wątkiem kryminalnym, trzymające w napięciu. Kolejna książka, którą muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety, ale ostatnimi czasy często czytywałam podobne książki, więc powoli czuję przesycenie tematem. Może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 17. Króciutka, także może uda mi się ją niedługo przeczytać? W każdym razie bardzo bym chciała!

  OdpowiedzUsuń

Słowami Hanny Banaszak " Gościu znużony, gościu znudzony,jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony (...)". No właśnie, jeśli tylko zabłądzisz w te strony zostaw proszę kawy dwie krople, pyłek z rękawa lub najprościej słów kilka - daj się zapamiętać.

Zastrzegam sobie prawo do usuwanie wszelkiego rodzaju spamu oraz komentarzy anonimowych i wulgarnych.