Opowieści buddyjskie

Ajahn Brahm

OPOWIEŚCI BUDDYJSKIE
DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Data: 2012
Stron: 254Psychika człowieka to bardzo delikatna materia, wystarczą niewielkie zakłócenia, aby zaczęła szwankować. Stres, szybkie tempo życia, złe wzorce, dyskomfort pracy to tylko niektóre z czynników wpływających na stan emocjonalny, a tym samym na postrzeganie otoczenia, ocenę własnej osoby, a także na właściwy osąd zdarzeń.

Źródło
Przed błądzeniem pragnie ustrzec Ajahn Brahm (Peter Betts), Opat Klasztoru Bodhinyana i Dyrektor ds. Duchownych Buddyjskiego Towarzystwa Stanu Australia Zachodnia. W swojej książce umieścił kilkadziesiąt krótkich, bardzo zwięzłych opowiadań w których ukryte są istotne przesłania, historie te mają stać się natchnieniem do szukania szczęścia i miłości w rzeczach pozornie błahych lub wyglądających na beznadziejne. Ten podnoszący na duchu zbiór historii był gromadzony przez ponad trzydzieści lat i przekazywany jest drogą ustną w klasztornej tradycji mnichów, często też jest wykorzystywany w buddyjskich naukach, gdyż jak głosi autor:

„Historia, z całym jej ciągiem znaczeń i bogactwem szczegółów, znacznie bliższa jest prawdziwemu życiu. To dlatego bliższe nam są życiowe historie niż abstrakcyjne teorie. Uwielbiamy bajeczki z dobrym zakończeniem„ [str. 13]

Trudno nie zgodzić się z powyższym cytatem, być może opowieści te brzmią jak bajeczki z dobrym zakończeniem, ale w tych interesujących, prostych historyjkach, często bardzo zabawnych zawarte są wartościowe puenty, które uczą współczucia, zrozumienia, mądrości, radości życia, a także uspakajają prowadząc do uzyskania wewnętrznej harmonii. Zapewne dla wielu osób teksty te będą życiowym drogowskazem i ratunkiem w kryzysowych sytuacjach, bo nie tylko traktują o sprawach przyjemnych dla ducha, ale głownie poruszają tematy bolesne i uczą pokonywania strachu, gniewu i cierpienia, są też bodźcem do poszukiwania rozwiązań i ciągłego doskonalenia.

„Opowieści buddyjskie dla małych i dużych” to zbiór uniwersalnych, cennych historii napisanych językiem zrozumiałym i przekonującym z domieszką lekkiego humoru i z dużą dozą życiowej mądrości. Książka jest refleksyjną i wnikliwą analizą życia, a każda z opowieści skłania do zastanowienia się na swoim losem i zajrzeniem w głąb siebie. Z całą pewnością lektura ta jest wartościową pozycją, odpowiednią dla małych i tych trochę większych czytelników ;)


Tutaj kupisz książkę

13 komentarzy:

 1. Jako fanka buddyzmu, która nawet kilka książek o nim przeczytała, chętnie sięgnę również po tą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie obowiązkowo musisz przeczytać tę książkę :)

   Usuń
 2. Na taką książkę skuszę się bez dwóch zdań :)

  OdpowiedzUsuń
 3. miałam okazję czytać, bardzo interesująca pozycja, warta polecenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie opowieści i myślę, że w wielu z nich można znaleźć coś wartościowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historie zawierają podstawowe prawdy o życiu i udzielają wielu cennych rad, więc samo przez się należy je zaliczyć są wartościowych lektur.

   Usuń
 5. Już kiedyś czytałam recenzję tej pozycji, ale nadal nie jestem przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię opowieści, które skłaniają czytelnika do zastanowienia się na swoim losem i zajrzeniem w głąb siebie, dlatego myślę, że „Opowieści buddyjskie dla małych i dużych” przypadną mi do gustu. Chętnie się o tym osobiście przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka, naprawdę warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytałabym tego typu historyjki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie dlaczego nie... :) Nie interesuję się buddyzmem, ale wcale to nie znaczy, że jestem temu przeciwna. Myślę, że to będzie ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze jakiś czas temu pomyślałabym "o nie, krótkie opowiadania", ale teraz powoli się do nich przekonuję:) Ta książka chyba rzeczywiście potrafi podnieść na duchu...

  OdpowiedzUsuń

Słowami Hanny Banaszak " Gościu znużony, gościu znudzony,jeśli zabłądzisz kiedyś w te strony (...)". No właśnie, jeśli tylko zabłądzisz w te strony zostaw proszę kawy dwie krople, pyłek z rękawa lub najprościej słów kilka - daj się zapamiętać.

Zastrzegam sobie prawo do usuwanie wszelkiego rodzaju spamu oraz komentarzy anonimowych i wulgarnych.